Да не спорим дали една станция да е 2 м наляво или надясно: Ще се обнови контролът на въздуха
" Казусът опира не до това, да спорим дали да преместим някоя станция два метра наляво или два метра надясно, а съществуващата система да се усъвършенства и да обезпечава повече данни и по-прецизни модели, с цел да може хората да имат ясна, разбираема и точна информация за положението на въздуха ". Това разяснява екоминистърътъ Юлиян Попов на среща с представители на екоорганизацията " За Земята ", на коята те се изразили терзания, че към момента не са заменени двата противоречиви пункта за мониторинг на въздуха в столицата – в ж.к. " Младост " до Национален институт по метеорология и хидрология и в квартал " Павлово ". Преди година природозащитници оповестиха, че двете станции не мерят вярно замърсяването на въздуха, а тогавашният министър на околната среда и водите Манол Генов даде обещание те да бъдат поставени на други места https://www.mediapool.bg/ne-meryat-pravilno-mestyat-se-dve-ot-stantsiite-za-vazduha-v-sofiya-news368815.html и изиска от Столичната община терени за това. Според сдружението обаче новите местоположения не дават опция да се мери съответно замърсяването от транспортния трафик. Именно по този мотив Попов споделя " да не спорим дали да преместим някоя станция два метра наляво или два метра надясно. Екоминистърът е споделил на представителите на " За Земята ", че директно следва повсеместен разбор на Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух. Той ще послужи като основа за цялостно възобновяване и модернизиране на съществуващите станции. С донорската поддръжка на швейцарското държавно управление системата да дава отговор на условията на новата ревизирана европейска инструкция за качество на атмосферния въздух, декларирал Попов. Той също по този начин е подкрепил интензивно гражданското наблюдаване върху качеството на въздуха като значим източник на данни, само че е на мнение, че референтните станции са тези, които дават представителна информация за качеството на въздуха в София. Според него решението на казуса не в разногласия по отношение на пренасяне на обособени станции, което би довело да нарушение на веригата от данни, а в надграждането на системата за мониторинг посредством консолидиране на данните от референтните станции и от гражданските измервания. Предстоящото транспониране на директивата в българското законодателство, срокът за което е декември т.г., е бил другият значим акцент на срещата. От страна на екоминистерството е декларирана подготвеност концепциите и експертизата на " За Земята " да бъдат прегледани и взети поради в процеса на правене на законодателните промени.
Източник: mediapool.bg
КОМЕНТАРИ




